Tego rodzaju przestępstwa bardzo często są również powiązane z innymi dziedzinami prawa, na przykład z prawem cywilnym w zakresie uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia czy prawa administracyjnego dotyczącego zatrzymania prawa jazdy.
Przestępstwa samochodowe charakteryzują się tym, że w swojej istocie mają związek z pojazdami. Najczęściej popełnianym przestępstwem jest kradzież samochodu. Bardzo często zdarza się, że sprawcy tego rodzaju przestępstw posiadają wiedzę na temat przełamywania zabezpieczeń pojazdu, a w konsekwencji bywa tak, że ponoszą odpowiedzialność, gdy zostaną złapani dopiero na „gorącym uczynku”. Nie należy również zapominać, że oprócz kradzieży pojazdu, popełniane są również przestępstwa przywłaszczenia pojazdu, zniszczenia pojazdu, oszustwa, zaboru pojazdu, paserstwa czy tzw. kręcenie licznika.
Na samym początku najważniejsze jest przedstawienie sprawy i przekazanie posiadanych dokumentów. Często zdarza się, że potrzebna jest pomoc prawnika w celu uzyskania odpowiednich dokumentów.
Na tym etapie analizujemy sprawę pod każdym możliwym względem, przedstawiając wszystkie plusy i minusy.
Po przedstawieniu wszystkich rozwiązań decydujemy wspólnie czy nawiązujemy współpracę.
Kradzież samochodu
Paserstwo umyślne i nieumyślne
Przywłaszczenie samochodu
Oszustwo samochodowe
Usuwanie, podrabianie lub przerabianie znaków identyfikacyjnych
Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w jego prawidłowość – cofniecie licznika
Zniszczenie i uszkodzenie samochodu
Oszustwo ubezpieczeniowe – wyłudzenie odszkodowania
Z zamiłowania do prawa motoryzacyjnego powstał blog prowadzony przez Mateusza Tomczaka, w którym opisywane są ciekawe zagadnienia dotyczące połączenia prawa i motoryzacji. Blog głównie skupia się na tematyce wypadków drogowych. Przykładowe tematy:
Przestępstwo zmiany wskazania drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru – cofanie licznika
Czy można stracić prawo jazdy po zjedzeniu Pawełka z adwokatem?
Przyciemniane szyby w samochodzie – czy są legalne?
Czy można jeździć na letnich oponach w zimę i na zimowych oponach w lato?