+48 452 320 332
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00
Konsultacja on-line
+48 452 320 332
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00
Konsultacja on-line

Czy można jeździć na letnich oponach w zimę i na zimowych oponach w lato?

Letnie opony a bezpieczeństwo zimą: Kiedy warto je zamienić na opony zimowe?

Podział opon na letnie i zimowe to nie tylko kwestia marketingu producentów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa na drodze. Letnie opony charakteryzują się twardą gumą, idealną do wysokich temperatur. Jednak gdy termometry spadają poniżej 5 stopni Celsjusza, czas na zmianę na opony zimowe, wykonane z miękkiej gumy.

Czy mogę iść do więzienia za brak odpowiedniego ogumienia?

Na dzień dzisiejszy brak jest prawnego obowiązku wymiany opon, co poświadcza postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 23 lutego 2011 roku. Jednakże, dodano do tego, że kierowca ma obowiązek utrzymania pojazdu w stanie zapewniającym bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu.

Zdjęcie opon na lato i zime

Brak dostosowania opon do warunków atmosferycznych to naruszenie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Nawet jeśli przepisy nie wymieniają bezpośrednio wymiany opon, kierowca odpowiada za utrzymanie pojazdu w bezpiecznym stanie.

W przypadku wypadku z udziałem pojazdu z niewłaściwymi oponami, kierowca będzie ponosił odpowiedzialność za naruszenie zasady bezpiecznej prędkości (art. 19 prawa o ruchu drogowym). Oznacza to niedostosowanie prędkości do warunków drogi, atmosferycznych i stanu pojazdu.

Podsumowując: Opony to kluczowe ogniwo w bezpiecznej jeździe, dlatego warto dostosować je do zmieniających się warunków pogodowych.

W sprawach o przestępstwa i wykroczenia drogowe czasem decydujące znaczenie ma mały szczegół. Sztuką jest dostrzeżenie go i wykorzystanie w odpowiedni szczegół.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami:

biuro@tomczaklegal.pl

+48 516 223 923

Mateusz Tomczak

Mój podcast na YouTube:

https://www.youtube.com/@AdwokatMateuszTomczak/podcasts

https://www.youtube.com/@AdwokatMateuszTomczak