+48 452 320 332
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00
Konsultacja on-line
+48 452 320 332
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00
Konsultacja on-line

Jazda w stanie trzeźwości a brak badania alkomatem

 Jazda po alkoholu a brak badania alkomatem: Wpływ na wyrok i rola zeznań świadków

Artykuł ten koncentruje się na kwestii jazdy w stanie nietrzeźwości i wpływie braku badania alkomatem na wyrok. Zbadamy, czy zeznania świadków mogą zastąpić wynik badania alkoholem. Jako przykład poprawnego przeprowadzenia badania alkomatem bez wątpienia posłuży post  czy można stracić prawo jazdy po zjedzeniu Pawełka z adwokatem.

Zdjęcie prezentujące wstęp do dalszej części artykułu o nietrzeźwym kierowcy

Badanie alkomatem i jego rola w procesie sądowym

Badanie alkomatem jest kluczowym aspektem w sprawach dotyczących jazdy po alkoholu. Policja często stosuje to narzędzie do określenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy. Jednak co się dzieje, gdy brak jest takiego wyniku?

Brak badania a zeznania świadków

Warto zwrócić uwagę na wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z 3 kwietnia 2003 roku, który budzi wiele kontrowersji. Sąd uznał, że pomimo braku pomiaru zawartości alkoholu we krwi lub wydychanego powietrza, sąd może dokonać ustaleń opierając się na zeznaniach świadków lub wyjaśnieniach oskarżonego. Co ważniejsze zeznania muszą jednoznacznie wskazywać na znaczną nietrzeźwość oskarżonego.

Praktyczne implikacje wyroku

Ten wyrok oznacza, że organy ścigania mogą nie posiadać wyników badań alkoholem, jednak mają dostęp do innych dowodów, takich jak nagrania z monitoringu ukazujące jazdę zygzakiem, świadkowie potwierdzający spożycie alkoholu przez kierowcę lub nawet przyznanie się oskarżonego do winy. Takie dowody mogą stanowić podstawę do wydania skazującego wyroku.

Podsumowanie

W sprawach o przestępstwa i wykroczenia drogowe, nawet najmniejszy szczegół może mieć decydujące znaczenie. Optymalne wykorzystanie dostępnych dowodów, w tym zeznań świadków, może wpłynąć na wynik procesu i wyrok sądowy.

Wsparcie prawnicze

Potrzebujesz pomocy prawnej ze strony specjalistów? Koniecznie skontaktuj się z nami:

biuro@tomczaklegal.pl

+48 516 223 923

Mateusz Tomczak

Mój podcast na YouTube:

https://www.youtube.com/@AdwokatMateuszTomczak/podcasts

https://www.youtube.com/@AdwokatMateuszTomczak