+48 452 320 332
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00
Konsultacja on-line
+48 452 320 332
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00
Konsultacja on-line

Zaśnięcie za kierownicą – czy kierowca odpowiada karnie za spowodowanie wypadku?

Bezpieczeństwo na drodze zależy nie tylko od warunków atmosferycznych czy stanu technicznego pojazdu, ale również od kondycji kierowcy. Zaśnięcie za kierownicą może prowadzić do groźnych sytuacji, a pytanie, czy kierowca odpowiada karnie za spowodowanie wypadku w takich okolicznościach, budzi wiele wątpliwości

Odpowiedzialność karna za zaśnięcie za kierownicą

Co do zasady, kierowca ponosi odpowiedzialność karną w przypadku zaśnięcia podczas jazdy za spowodowanie wypadku drogowego. Jak trafnie wskazał Sąd Apelacyjny w Warszawie (sygn. II AKa 355/15):

„oznaki zmęczenia i senności poprzedzające sam moment zaśnięcia są wyraźne dostrzegalne i powinny być zauważone przez kierującego. W razie pojawienia się tego rodzaju symptomów, kierujący jest zobowiązany przerwać jazdę i odpocząć, gdyż ryzyko niekontrolowanego zaśnięcia wzrasta nieproporcjonalnie i staje się bardzo duże.”

Przerwa na odpoczynek – kluczowa decyzja

Nawiasem mówiąc, możliwość zaśnięcia na skutek zmęczenia podczas prowadzenia pojazdów jest wiedzą powszechną, a odczuwanie objawów zmęczenia jest doświadczeniem każdego człowieka. Nie musi dojść do incydentu faktycznego zaśnięcia przez kierującego za kierownicą pojazdu, aby nabyć tego rodzaju wiedzę i doświadczenie.

Wideo: Jak uniknąć niebezpieczeństwa?

https://www.youtube.com/watch?v=W3YFnHignWM%3Fstart%3D207%26feature%3Doembed

Stan psychiczny kierowcy a jego zdolność do prowadzenia pojazdu

Dodatkowo, Sąd Apelacyjny w Katowicach (sygn. II AKa 92/05) wskazał, że

„osoba znajdująca się w bardzo złej kondycji, np. po nieprzespanej nocy, powinna zastanowić się, czy stan, w jakim się znajduje, nie dyskwalifikuje jej w danym czasie jako kierującego.”

W sprawach o przestępstwa i wykroczenia drogowe czasem decydujące znaczenie ma mały szczegół. Sztuką jest dostrzeżenie go i wykorzystanie w odpowiedni szczegół.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami:

biuro@tomczaklegal.pl

+48 516 223 923

Mateusz Tomczak

Mój podcast na YouTube:

https://www.youtube.com/@AdwokatMateuszTomczak/podcasts

https://www.youtube.com/@AdwokatMateuszTomczak