Odpowiedzialność kursanta i instruktora za wypadek lub wykroczenie drogowe wywołuje wiele rozbieżności. Należy przyjąć, że kursant jak i instruktor są uczestnikami ruchu i współprowadzącymi pojazd. Ciąży na nich obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa innym użytkownikom drogi mimo że nie kierują oni bezpośrednio pojazdami.
Instruktor jako uczestnik ruchu:
Zgodnie z art. 2 pkt 17 prawa o ruchu drogowego Instruktor przebywając w pojeździe jest uczestnikiem ruchu, a także współkierującym pojazdem i nie musi polegać na osobistym kierowaniu pojazdem.
Osoba ubiegająca się o prawo jazdy (kursant), podobnie jak instruktor, za spowodowanie wypadku w trakcie odbywania nauki jazdy odpowiada na zasadach ogólnych, określonych w przepisach Kodeksu karnego. Ich odpowiedzialność jest niezależna od siebie. Dla przyjęcia tej odpowiedzialności nie jest konieczne odwoływanie się do współkierowania przez kursanta i instruktora pojazdem mechanicznym. Z racji czynności wykonywanych w trakcie odbywania nauki jazdy przez kursanta, który przez przepisy Prawa o ruchu drogowym jest wprost uznawany za kierującego oraz pozycji i roli instruktora w procesie szkolenia, obaj są uczestnikami, ponosząc odpowiedzialność za naruszenie przez siebie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym (Postanowienie SN z 23 lutego 2021 r, III K 276/10.
Należy podkreślić, że to instruktor wydaje polecenia dotyczące uruchomienia pojazdu, kierunku jazdy, a przy pomocy znajdujących się w nich zasięgu urządzeń, sprawują kontrolę na przebiegiem jazdy.
Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami:
Mój podcast na YouTube:
https://www.youtube.com/@AdwokatMateuszTomczak/podcasts
https://www.youtube.com/@AdwokatMateuszTomczak
Literatura:
- Postanowienie SN z 23 lutego 2021 r, III K 276/10.
- Mariusz Olężałek, Metodyka pracy adwokata i radcy prawnego w sprawach przestępstw oraz wykroczeń drogowych