pl+48 516 223 923
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00-17:00
Konsultacja on-line
pl+48 516 223 923
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00-17:00
Konsultacja on-line

Jak bezpiecznie kupić samochód? Sprawdź, czy to nie jest kradziony pojazd! Cz. 1

Tym wpisem rozpoczynamy nową serię „na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu”. Zdarzają się sytuacje, że pomimo dochowania wszelkich formalności, skonstruowaniu dobrej umowy sprzedaży (uwaga! Nie ma umowy kupna-sprzedaży? ), upewnieniu się, że samochód pochodzi z legalnego źródła.. i tak zapukać do naszych drzwi może policja z postanowieniem prokuratora o zatrzymaniu rzeczy. Wtedy pojawia się pytanie co w takiej sytuacji robić? Zanim dokonam analizy co w takiej sytuacji robić (najlepiej skontaktuj się z prawnikiem, ponieważ właśnie mija 7 dniowy termin na złożenie zażalenia.. możesz to zrobić tutaj), przekażę Ci moją wiedzę oraz doświadczenie, jak zabezpieczyć się przez nieuczciwymi handlarzami i po spełnieniu pewnych przesłanek – nabyć samochód w dobrej wierze.

Przykładowy nr. VIN w mercedesie

Sprawdź status pojazdu

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy pojazd nie jest oznaczony jako „kradziony” lub poszukiwany przez organy ścigania. W tym celu możemy skorzystać z różnych baz i aplikacji, jednak prostą i dostępną opcją jest strona historiapojazdu.gov.pl. Potrzebujemy jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji, które możemy znaleźć w dowodzie rejestracyjnym.

Jak używać historiapojazdu.gov.pl do sprawdzenia auta?

Wprowadź numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji na stronie historiapojazdu.gov.pl. Jeśli pojazd był zgłaszany jako kradziony w Polsce, ta informacja pojawi się w wynikach jako „KRADZIONY”. Pamiętaj, że dyżurny policji może czasami nie wpisać pojazdu do Krajowego Systemu Informacji Policji (KSIP), co jest jednak rzadkie.

Po wpisaniu prawidło danych, powinna wyświetlić się nam nasza historia pojazdu, dotycząca pierwszej rejestracji, zmiany właściciela, okresowego badania technicznego oraz aktualnego stanu drogomierza. Jest to szczególnie ważne w kontekście ewentualnego przestępstwa licznikowego (o cofaniu licznika napisałem odrębny post, który możesz przeczytać tutaj). Jeśli w przeszłości zdarzyła się kradzież pojazdu i zostanie odnaleziony przez właściciela, takie informacje również zostaną odnotowane.

Podsumowanie

Jeśli po sprawdzeniu pojazdu na historiapojazdu.gov.pl nie widzisz komunikatu „KRADZIONY”, oznacza to, że pojazd nie figuruje w policyjnych bazach jako utracony. Jednak zawsze istnieje ryzyko, dlatego ważne jest również skonsultowanie się z prawnikiem przed zakupem.

Pamiętaj, bezpieczny zakup to klucz do spokojnej jazdy!

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami:

biuro@tomczaklegal.pl

+48 516 223 923

Mateusz Tomczak

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami:

biuro@tomczaklegal.pl

+48 516 223 923

Mateusz Tomczak

Mój podcast na YouTube:

https://www.youtube.com/@AdwokatMateuszTomczak/podcasts

https://www.youtube.com/@AdwokatMateuszTomczak

Mateusz Tomczak