+48 452 320 332
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00
Konsultacja on-line
+48 452 320 332
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00
Konsultacja on-line

Usiłowanie prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości: Czy samo zajęcie miejsca za kierownicą to przestępstwo?

Zanim wystartujesz, zastanów się – czy zajęcie miejsca za kierownicą i uruchomienie silnika przez nietrzeźwego kierowcę to już przestępstwo?

Definicja „prowadzenia pojazdu”:

Prowadzenie pojazdu to kierowanie nim w ruchu przy użyciu mechanizmów sterujących lub napędowych. Nie jest konieczne panowanie nad obydwoma jednocześnie.

Zajęcie miejsca za kierownicą i uruchomienie silnika:

Czy nietrzeźwy kierowca, który zajmie miejsce za kierownicą i uruchomi silnik, już popełnia przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości? Tutaj kluczowe jest pytanie, czy faktycznie „wprawił” pojazd w ruch. Zajęcie miejsca za kierownicą i uruchomienie silnika to usiłowanie, a nie samo prowadzenie pojazdu, zwłaszcza gdy pojazd stoi nieruchomo.

Interpretacja prawa:

Sąd Najwyższy podziela różne stanowisko w tej kwestii. Wcześniejszy wyrok wskazywał, że osoba prowadząca pojazd jest odpowiedzialna za przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego nawet podczas postoju pojazdu.

Wnioski:

Reasumując, jeśli nietrzeźwa osoba zajmuje miejsce za kierownicą, uruchamia silnik, a pojazd stoi nieruchomo, może odpowiadać za usiłowanie prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Jednak ostateczną decyzję podejmie sąd, analizując całość okoliczności.

W sprawach o przestępstwa i wykroczenia drogowe czasem decydujące znaczenie ma mały szczegół. Sztuką jest dostrzeżenie go i wykorzystanie w odpowiedni szczegół.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami:

biuro@tomczaklegal.pl

+48 516 223 923

Mateusz Tomczak

Mój podcast na YouTube:

https://www.youtube.com/@AdwokatMateuszTomczak/podcasts

https://www.youtube.com/@AdwokatMateuszTomczak