+48 452 320 332
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00
Konsultacja on-line
+48 452 320 332
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00
Konsultacja on-line

Udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej

Udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej

Udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej – pewnie zastanawiałeś się kiedykolwiek co się stanie gdy udostępnisz swój samochód osobie nietrzeźwej, a następnie spowoduje wypadek. Czy grożą Ci jakieś konsekwencje?

Wręczenie kluczyków od własnego samochodu osobie nietrzeźwej

Wyobraźmy sobie, że przyjechałeś z kolegą na imprezę samochodem, gdzie planujecie spędzić noc wspólnie ze znajomymi. Nocleg zapewniony, więc powrót następnego dnia o godzinie 15. Jak to zwykle bywa na polskich imprezach, zabrakło alkoholu. Kolega po kilku głębszych, zadeklarował się, że pojedzie do sklepu dokupić się. Mówi, że spokojnie, na bocznych drogach policja nie stoi. Wręczyłeś mu kluczyki od swojego samochodu i powiedziałeś, żeby pojechał dokupić alkohol. Kolega pojechał i spowodował wypadek. To co się później okazało, również masz postawione zarzuty, ponieważ udostępniłeś samochodu osobie nietrzeźwej. Zostałeś uznany za współsprawcę tego wypadku.

LegalnaFura

Z zamiłowania do prawa motoryzacyjnego powstał blog LegalnaFura prowadzony przez Mateusza Tomczaka, w którym opisywane są ciekawe zagadnienia dotyczące połączenia prawa i motoryzacji. Blog głównie skupia się na tematyce wypadków drogowych. Przykładowe tematy:

Udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej.

Przyjmuje się, że osoba udostępniająca samochód osobie nietrzeźwej jest uznawana za współsprawcę tego wypadku. W tym wypadku warto zacytować wyrok Sądu Najwyższego:

nie ulega wątpliwości, że skazany wręczając kluczyki do samochodu pijanemu kierowcy naruszył i to umyślnie podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a skutki swego postępowania mógł i powinien przewidzieć. Pomiędzy zachowaniem skazanego a zaistniałym wypadkiem zachodzi związek przyczynowy, gdyby nie zezwolił on na prowadzenie pojazdu osobie nietrzeźwej, do wypadku, jak to słusznie ustalił sąd, w ogóle by nie doszło. Jest więc nie sprawcą pośrednim, lecz współsprawcą występkuart. 145 § 2 k.k. (obecnie art. 177 § 2 k.k.)“.

art. 96 § 1 pkt 2 kodeksu wykroczeń

A co jeśli udostępniłeś pojazd osobie w stanie po użyciu alkoholu, a on na całe szczęście nie spowodował wypadku? Wtedy ponosisz odpowiedzialność za wykroczenie.

Art. 96 [Nielegalne dopuszczenie do ruchu]
§ 1. Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza:
3) do prowadzenia pojazdu osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka;

Czy w każdym przypadku poniesiesz odpowiedzialność za udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej?

Oczywiście, że nie. Wszystko zależy od konkretnych okoliczności oraz tego jak będzie prowadzone postępowanie. Jeśli uważasz, że mogą zostać postawione Ci zarzuty, warto skontaktować się z profesjonalnym pełnomocnikiem. Już na tym etapie, pozwoli Ci to uniknąć wielu stresujących sytuacji.

Masz pytania? Daj znać koniecznie w komentarzu lub skontaktuj się klikając tutaj