+48 516 223 923
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Pon - Pt 09:00-17:00
Konsultacja on-line

Sprzedaż samochodu po śmierci właściciela wiąże się z wieloma formalnościami. W zasadzie do czasu zakończenia postępowania spadkowego spadkobiercy w Sądzie nie mogą sprzedać samochodu. Jest to jednak możliwe, jeśli zdecydują się na poświadczenie nabycia spadku w akcie poświadczenia dziedziczenia, co zdecydowanie ułatwia całą sprawę.

Kto dziedziczy samochód po śmierci właściciela

Przedstawię to na przykładzie. Pan Jan i Pani Krystyna mają 2 pełnoletnich dzieci – Sebastiana i Katarzynę. Umiera Pan Jan. W tym przypadku żona dziedziczy 1/2 , a dzieci po ¼.

Samochód był przedmiotem wspólności majątkowej małżeńskiej, ponieważ został zakupiony ze wspólnych pieniędzy. Bardzo często zdarza się, w dowodzie rejestracyjnym zwykle figuruje tylko jeden ze współmałżonków, mimo że auto jest współwłasnością dwóch małżonków. Jeśli zmarł małżonek, który nie jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym, sytuacja jest o wiele mniej skomplikowana. Może on samodzielnie sprzedać samochód, uzyskując od swoich dzieci stosowne pełnomocnictwo po uzyskaniu poświadczenia nabycia spadku notarialnego lub sądowego.

Przerejestrowanie samochodu po śmierci właściciela

Sytuacja komplikuje się, gdy sprzedaży samochodu po śmierci właściciela chce dokonać małżonek, który nie był wpisany w dowodzie rejestracyjnym, a jedynie zmarły współmałżonek. Przerejestrowanie samochodu na spadkobierców/współwłaścicieli jest konieczne i należy dołączyć wszystkie dokumenty tak jak przy rejestracji pojazdu oraz dodatkowo notarialne poświadczenie dziedziczenia albo sądowe stwierdzenie nabycia spadku.

Jak sam widzisz.. kwestia sprzedaży samochodu po śmierci jego właściciela nie jest taka prosta. A co w przypadku gdy chcesz właśnie kupić taki samochód? Jak zabezpieczyć się przed tym czy w przyszłości nie odezwie się do Ciebie osoba, która nie wyraziła zgody na sprzedaż samochodu? Możesz o tym dowiedzieć się w moim e-booku dostępnym tutaj.

Kiedy można sprzedać samochód po śmierci właściciela

Istnieje również możliwość zawarcia umowy o dział spadku w której nastąpi zniesienie współwłasności samochodu, a następnie przekazanie jednemu spadkobiercy. Jest to tak naprawdę najszybsza droga do sprzedaży samochodu. Pamiętaj by taka umowa została zawarta w formie pisemnej.

Czy żona może sprzedać samochód po śmierci męża?

Zazwyczaj w małżeństwie samochód jest nabywany ze środków wspólnych, a współwłaścicielami są małżonkowie. W takim przypadku, żona dziedziczy po mężu 1/2, a dzieci ¼. Zatem żona posiada 75% udziału w samochodzie. Wiele osób myśli, że jest to wystarczające do sprzedaży samochodu.. jednakże wymaga jest również zgoda pozostałych współwłaścicieli. Czasami warto upewnić się z jakiego majątku pochodzą środki na zakup samochodu. Może być tak, że żona mylnie sądziła, że samochód jest objęty współwłasnością małżeńską, a tak naprawdę zmarły małżonek dokonał jego zakupu ze środków osobistych np. w ramach darowizny od swoich rodziców.

Legalna Fura

Z zamiłowania do prawa motoryzacyjnego powstał blog LegalnaFura prowadzony przez Mateusza Tomczaka, w którym opisywane są ciekawe zagadnienia dotyczące połączenia prawa i motoryzacji. Blog głównie skupia się na tematyce wypadków drogowych. Przykładowe tematy:

Śmierć właściciela samochodu – co dzieje się z OC?

Śmierć właściciela pojazdu nie powoduje automatycznie wygaśnięcia OC dla samochodu. To na spadkobierców przechodzą wszelkie prawa i obowiązki poprzedniego właściciela wynikające z tej umowy. Umowę można wypowiedzieć przed upływem tego terminu. Pamiętaj! Nawet jeśli nie uzyskałeś jeszcze poświadczenia nabycia spadku (notarialnego czy sądowego), to i tak musisz ubezpieczyć samochód, ponieważ z chwilą śmierci spadkodawcy, już stajesz się właścicielem pojazdu.

Ubezpieczenie AC oraz NNW zależy już od indywidualnego ustaleń z umowie z ubezpieczycielem.

Ile czasu na zgłoszenie sprzedaży samochodu po śmierci właściciela w urzędzie skarbowym?

Sprzedaż odziedziczonego samochodu przed upływem pół roku od daty nabycia może powodować powstanie podatku dochodowego. Nie należy również zapominać o poinformowaniu urzędu skarbowego o przyjęciu spadku. W przeciwnym razie, narażacie się na zapłatę podatku.. oraz karę grzywny.

Jak sam widzisz.. sprzedaż samochodu po śmierci jego właściciela, może być bardzo skomplikowana.

Jeśli potrzebujesz porady lub zapisać się na konsultacje, możesz to zrobić tutaj: lub napisać do mnie na biuro@tomczaklegal.pl

Leave a Reply