+48 452 320 332
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00
Konsultacja on-line
+48 452 320 332
·
biuro@tomczaklegal.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00
Konsultacja on-line

Odmowa wypłaty odszkodowania AC – kradzież samochodu – dowód rejestracyjny

Odmowa wypłaty odszkodowania AC – kradzież samochodu – dowód rejestracyjny

Zdarza się tak, że pomimo posiadania ubezpieczenia AC ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania AC. Powodem odmowy jest to, że właściciel nie dostarczył dowodu rejestracyjnego ubezpieczycielowi. A co jeśli dowód rejestracyjny był w schowku, a samochód został skradziony?

Kradzież samochodu a odmowa wypłaty odszkodowania AC

Właściciel samochodu zostawił dowód rejestracyjny w schowku samochodowym. Posiadał wykupione ubezpieczenie AC od kradzieży pojazdu. Samochód został skradziony. Właściciel zgłosił ten fakt na policji i otrzymał zaświadczenie o kradzieży pojazdu. Zgłosił fakt kradzieży do ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel zażądał przesłania dokumentów, a w tym między innymi dowodu rejestracyjnego. Właściciel poinformował ubezpieczyciela, że dowód rejestracyjny był w schowku, a samochód został skradziony. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania z uwagi na to, posiadanie oryginalnego dowodu rejestracyjnego przez złodzieja ułatwia posługiwanie się skradzionym pojazdem i dalszy nim obrót.

Czy ubezpieczyciel zasadnie odmówił wypłaty odszkodowania AC?

Wszystko zależy od tego czy właściciel pojazdu dopuścił się rażącego niedbalstwa. Jeśli dowód rejestracyjny znajdował się w widocznym miejscu w samochodzie i mógł zostać zauważony przez potencjalnego złodzieja, wtedy możemy mówić o rażącym niedbalstwie.

Dowód rejestracyjny, który znajdował się w schowku samochodowym nie mógł zostać zauważony przez złodzieja, zatem ubezpieczyciel powinien wypłacić należne odszkodowanie AC właścicielowi. Jednakże w ocenie czy właściciel samochodu dopuścił się rażącego niedbalstwa, trzeba brać pod uwagę wszystkie okoliczności.

Zobacz pozostałe wpisy:

Uszkodzona uszczelka pod głowicą – czy jest to wada ukryta?

Zasłabnięcie czy utrata przytomności za kierownicą a spowodowanie wypadku

Zakup pojazdu tylko z jednym kluczykiem